Plastické operace

ZÁKROKY V OBLASTI OBLIČEJE

Plastická operace obličeje - facelift

Plastická operace obličeje zmírňuje projevy stárnutí, které se vyznačují povolením pevnosti a elasticity kůže a obličejových svalů. V průběhu zákroku se zvedne a vypne kůže a svaly v oblasti obličeje a krku a dosáhne se tak mladistvějšího vzhledu s nepatrnými jizvami v oblasti spánků a uší, které se časem zacelí. U každého pacienta probíhá úprava velice individuálně a může být kombinována i s dalším typem zákroků, např. nejčastěji s plastickou operací očních víček, liposukcí podbradku apod.
Zákrok je prováděn v celkové anestezii, hospitalizace většinou trvá 1 maximálně 2 dny.

Minifacelift

Tato plastická operace se oproti předchozí (facelift) liší jak v délce a hloubce zákroku (je kratší a méně radikální), tak ve způsobu – u minifaceliftu se obličej vypíná spíše nahoru, nikoli dozadu za ušní boltec (jako u klasického faceliftu) a celkový počet řezů a zásahů je též menší. Rychleji probíhá také hojení, pooperační dobu doprovází méně otoků a menší riziko krevních výronů.
Zákrok se díky menšímu rozsahu provádí v lokální anestezii, pobyt na lůžkovém oddělení tedy není potřeba.

Plastická operace podbradku

Tento zákrok se provádí nejčastěji s problémem zvaným „dvojitá brada“. Jedná se o zvýšené množství podkožního tuku na krku, jehož odsátí pomůže k zvýraznění linie brady a zúžení krku. Při výkonu se též odstraní přebytečná ochablá kůže, které se nelze zbavit žádnou dietou. Otoky po operaci přetrvávají zhruba 2 týdny. Zákrok lze kombinovat s dalšími plastickými operacemi, např. faceliftem či plastickou operací očních víček.
Zákrok je prováděn v lokální anestezii, pobyt na lůžkovém oddělení není potřeba.

Plastická operace očních víček

Plastickou operací očních víček se upravuje nadbytečná kůže nad i pod očima, která věkem ztrácí elasticitu. Tato oblast je velmi namáhaná a projevuje se na ní také dědičnost, životospráva a různá onemocnění. Potíže pacientů jsou nejen estetické, ale i funkční – pocity únavy a bolestivosti očí. Při tomto zákroku lze operovat horní i dolní víčka zvlášť anebo zároveň. Pacient může vykonávat kancelářskou práci třetí den po operaci, avšak modřiny a otoky přetrvávají pod náplastmi 2 až 3 týdny.
Zákrok je prováděn v lokální anestezii, pobyt na lůžkovém oddělení není potřeba.

Plastická operace uší

Plastickou operací uší se může řešit více problémů najednou. Jednak je to pozice ušních boltců, dále pak uši odstávající a v neposlední řadě mají tyto zákroky též psychologický efekt. Jizvy po operaci nejsou vidět, zákrok je rychlý téměř bezbolestný. Operaci odstávajících ušních boltců je možné provést i po ukončení jejich růstu (cca 6 rok života).
Zákrok je prováděn v lokální anestezii, pobyt na lůžkovém oddělení není potřeba.

Zvětšení rtů kyselinou hyaluronovou

Kyselinou hyaluronovou se zvětšuje a upravuje objem rtů tam, kde pacient cítí nespokojenost s jejich velikostí či tvarem. Aplikace vydrží zhruba třičtvrtě roku, výplňový materiál se totiž postupně vstřebává, poté je v případě zájmu potřeba ošetření zopakovat. Po zákroku mohou být rty několik dní mírně oteklé, nedoporučuje se tedy v průběhu této doby větší fyzická aktivita.
Zákrok je prováděn v lokální anestezii, pobyt na lůžkovém oddělení není potřeba.


PLASTICKÉ OPERACE PRSOU

Augmentace (zvětšení) prsou implantáty

Podstatou plastické operace zvětšení prsů (augmentace) je zvětšení malých, ochablých nebo nestejnoměrně velkých prsou prostřednictvím silikonových prsních implantátů. Podstoupení této operace by mělo plynout z čistě osobního rozhodnutí pacientky a výsledek by tak měl být potěšením primárně pro ni. Ve většině případů pomůže tato úprava zejména psychologicky – a to k vyššímu sebevědomí a zlepšení vnímání vlastního těla.
Co se týče výběru implantátu, mohou si pacientky vybrat z různých tvarů a velikostí. K dispozici jsou jak kulaté implantáty, tak implantáty ve tvaru kapky (ty mají přirozenější tvar). Při zákroku se též upravují různé asymetrie mezi jednotlivými prsy. Implantáty lze umístit buďto pod mléčnou žlázu anebo pod sval, o tomto rozhoduje lékař na základě individuální konzultace s pacientkou a jejích tělesných predispozic. Případné kojení by nemělo být omezeno ani jednou variantou umístění implantátu. Rekonvalescence trvá 5 – 6 týdnů, po týdnu je ale možné vrátit se k běžným denním aktivitám vyjma většího fyzického zatížení.
Zákrok je prováděn v celkové anestezii, hospitalizace trvá většinou 1 až 2 dny.

Augmentace (zvětšení) prsou implantáty včetně modelace

V rámci tohoto zákroku se kromě podstaty popsané v předchozím bodě (Zvětšení prsou implantáty) realizuje ještě tzv. modelace. Indikací jsou prsa pokleslá z důvodu věku, těhotenství a kojení, kdy dochází ke snížení elasticity kůže a negativně se tak mění tvar prsou. Hlavním důvodem pro operaci je ale samozřejmě výsledný pozitivní estetický efekt, který modelace prsou spojená se zvětšením pomocí implantátů, přinese.
Zákrok je prováděn v celkové anestezii, hospitalizace trvá většinou 1 až 2 dny.

Modelace prsou

Plastická operace prsou (modelace) se někdy též nazývá "mammaplastika", což ale neznamená, že je určena jen pro maminky, které za sebou mají několik těhotenství a let kojení. Zákrok je určen pro všechny ženy, kterým se v průběhu života změnil tvar prsou v důsledku mateřství, gravitace, stárnutí anebo třeba změny hmotnosti. Výsledkem modelace prsou je zpevnění odstraněním přebytečné kůže, změna postavení prsních dvorců a případné řešení asymetrie mezi prsy. V tomto případě nejsou používány žádné implantáty. Oproti klasickému zvětšení prsou při této operaci může přibýt kolmá jizva od prsního dvorce na podprsní rýhu, výsledné jizvy a jejich počet se individuálně liší dle volby operačního postupu. Zákrok je vhodný zejména pro ženy, které již neplánují těhotenství a kojení. Před operací je nutné podstoupit mammologické vyšetření prsu. Po operaci je nutné dodržovat týden klidový režim, poté je možné vykonávat lehkou kancelářskou práci, až teprve po 4 týdnech je možné zařadit fyzické aktivity. Celou dobu rekonvalescence mohou provázet otoky, které obvykle vymizí do 3 týdnů. V případě této operace není zaručen doživotní efekt, neboť vlivem gravitace a stárnutí může dojít k opětovnému poklesu poprsí.
Zákrok je prováděn v celkové anestezii, hospitalizace trvá většinou 1 až 2 dny.

Zmenšení (redukce) prsou včetně modelace

Zmenšení prsou se od modelace liší zejména v tom, že u modelace dochází k napnutí kůže a objem prsů zůstává stejný, kdežto u redukce je i s kůží odstraněna žlázová a tuková tkáň a prsa tak zmenší svůj objem. Zákrok je vhodný zejména v případě, kdy nadměrná velikost prsů způsobuje bolest zad, hlavy anebo další zdravotní problémy.  Operaci je vhodné provádět až po posledním těhotenství, neboť může dojít k porušení mléčných žláz. Tento zákrok patří mezi náročnější a též po něm na prsech zůstávají jizvy ve tvaru obráceného písmene T i proto, že bývá kombinován zároveň s modelací (viz předchozí bod). Před operací je nutné předložit mammologické vyšetření prsů.
Zákrok je prováděn v celkové anestezii, hospitalizace trvá většinou 1 až 2 dny.

Zmenšení prsních dvorců

Plastická operace prsních dvorců (zmenšení) je zejména estetická záležitost. Jedná se většinou o genetickou predispozici, ale také může dojít ke zvětšení v důsledku hormonálních změn a kojení. Větší velikost prsních dvorců bývá spojena také s nadměrně velkými prsy, a tedy tento zákrok bývá kombinován i s dalšími typy plastických operací prsou. Jizvy jsou po zahojení téměř neznatelné. Pooperační režim nevyžaduje rozsáhlejší rekonvalescenci, pouze cca 2 týdny omezení větší fyzické aktivity.
Zákrok je prováděn v celkové i lokální anestezii. 

Operace vpáčených bradavek

Vpáčené bradavky jsou geneticky dané, ale mohou vzniknout i po nějaké zdravotní komplikaci či poranění. V některých případech lze vpáčené bradavky vrátit do správné polohy, někdy to ovšem možné není. Projevují se propadnutím středové části prsního dvorce, který tak přirozeně nevyčnívá. Obecně se posuzují tři stupně vpáčených bradavek – od bradavky „schované“, která lze stimulací bez problému vysunout, přes vpáčenou bradavku, která se po stimulaci vtahuje zpět a doprovází ji zkrácené vývody prsní žlázy, přes bradavku trvale vtaženou, kde je vysunutí nemožné a doprovázené jednak zúženým nebo uzavřeným vývodem prsní žlázy, tak vazivovými pruhy, které ji drží uvnitř. Před operací je nutné podstoupit mammologické vyšetření prsou. Omezení po zákroku se doporučují cca 2 týdny a týkají se spíš koupání v bazénu či vaně, běžné aktivity nejsou omezeny.
Zákrok je prováděn v celkové i lokální anestezii. 


LIPOSUKCE, PLASTIKA BŘICHA
Plastická operace břicha - abdominoplastika

Abdominoplastikou se řeší povolená kůže a břišní stěna, které jsou způsobeny snížením tělesné hmotnosti nebo těhotenstvím. V rámci zákroku se břicho zpevní odstraněním přebytečné kůže a odsátím podkožního tuku, případně se mohou sešít i rozestoupené břišní svaly. Vzhledem k redukci kůže po operaci zůstávají dlouhé jizvy mezi kyčlemi. Operují se zejména ženy (ideálně po posledním těhotenství), kterým se tuk ukládá do podkoží, u mužů je možné jen například po výrazném zhubnutí s účelem odstranění kožní řasy, nikoli tuku, který se ukládá v břišní dutině.
Po operaci se doporučuje 2 týdenní klidový režim, fyzická zátěž je možná nejdříve po 6 týdnech.
Zákrok je prováděn v celkové anestezii, hospitalizace trvá většinou 1 až 2 dny.

Miniabdominoplastika

Miniabdominoplastika je méně rozsáhlou operací v porovnání s klasickou abdominoplastikou. Při tomto zákroku se odstraňuje nadbytek kožní tkáně ve spodní části břicha, součástí bývá i liposukce. Pokud je to nutné, zpevňují se též povolené svaly v podbřišku, nikoli však nad pupkem. Miniabdominoplastiku lze provést buď ve spodní, nebo horní části břicha, nikoli obojí (v tomto případě by se jednalo již o klasickou abdominoplastiku). Po operaci zůstává v porovnání též méně jizev, které jsou i méně rozsáhlé. Rekonvalescenční pokyny jsou shodné s pooperačním režimem abdominoplastiky (viz předchozí bod).
Zákrok je prováděn v celkové anestezii, hospitalizace trvá většinou 1 až 2 dny.

Liposukce břicha

Liposukcí se odstraňují ložiska tukových buněk z míst, kde se tvoří díky genetické dispozici a nelze je odstranit redukční dietou ani cvičením. Liposukcí břicha se pacient zbaví přebytečného tuku v oblasti břicha. Jedná se o méně náročnou operaci, která dopomůže např. při snaze zhubnout v této oblasti. Tento zákrok se velmi často doplňuje také s dalšími typy plastických operací břicha, při kterých se řeší mimo odsátí tuku také odstranění nadbytečné kůže, zpevnění břišní stěny, atp. V současné době se používá techniky zvané tumescentní vibrační liposukce, která je nejefektivnější. Rekonvalescence po operaci trvá zhruba 4 týdny.
Zákrok je prováděn v celkové i lokální anestezii, hospitalizace trvá většinou 1 až 2 dny.

Liposukce boků

Tímto zákrokem se odstraňují nadbytečné tukové vrstvy v oblasti pasu a boků. Podstata a průběh jsou víceméně shodné jako u liposukce břicha (viz předchozí bod). Operaci je možné doplnit i o další plastické zákroky např. v oblasti břicha či boků. Jako po každé liposukci, mohou se i zde v rámci pooperační doby objevit otoky, modřiny a bolesti. Rekonvalescence trvá cca 4 týdny. Výsledný efekt má relativně trvalý efekt – v místech kde byly tukové polštáře se v případě opětovné zvýšení hmotnosti objeví znovu v menší míře.
Zákrok je prováděn v celkové anestezii, hospitalizace trvá většinou 1 až 2 dny.

Liposukce vnitřních stehen

Liposukce vnitřních stehen je převážně estetickou záležitostí, důvodem ale může být i funkční problém při chůzi, kdy se o sebe tukové polštáře třou. Zákrok bývá kombinován s odstraněním povislé kůže, případně dalšími plastickými operacemi v této či příbuzné oblasti (hýždě, vnější stehna, kolena). Rekonvalescence trvá zhruba 4 týdny, v průběhu postupně zmizí případné otoky a modřiny.
Zákrok je prováděn v celkové anestezii, hospitalizace trvá většinou 1 až 2 dny.

Liposukce paží

Liposukce povislých paží je citlivou záležitostí a jejich úprava často zvýší sebevědomí ženám i mužům. Tato místa se většinou nedaří redukovat ani pravidelným cvičení či dietou. Zákrokem se odstraní přebytečná tuková tkáň (nikoli kůže) a paže se viditelně zpevní. Rekonvalescence trvá zhruba 4 týdny.
Zákrok je prováděn v celkové i lokální anestezii, hospitalizace trvá většinou 1 až 2 dny.


ZÁKROKY V OBLASTI INTIMNÍCH PARTIÍCH

Labioplastika

Jedná se o plastickou operaci (zmenšení) velkých stydkých pysků u žen. Jejich zvětšení a snížení elasticity je způsobeno dědičně, věkem a nebo několika prodělanými porody. Problémy pacientekm jsou nejen estetické ale i funkční - může docházet k odírání o spodní prádlo, nemožnost nošení těsného oblečení apod. Zákrokem se odstraní přebytečné tkáně v oblasti stydkých pysků, používají se vstřebávací stehy, které do několika týdnů samy vypadnou.
Zákrok je prováděn v celkové i lokální anestezii.


ZÁKROKY PRO MUŽE

Pro muže je vhodné celé spektrum plastických operací od faceliftu, minifaceliftu, přes operace očních víček, podbradku, uší, až po liposukce v různých částech těla.

Operace gynekomastie (zmenšení prsou u mužů)

Gynekomastie je růst prsní žlázy u mužů vlivem hormonů či obezity, který může být přechodný anebo trvalý. V první řadě operaci musí předcházet endokrinologické vyšetření, až teprve pokud se neprokáže žádné onemocnění a zbytnění prsní žlázy dlouhodobě přetrvává, je možné realizovat operaci. V případě obezity pak musí předcházet úbytek na váze a její stabilizace. V rámci zákroku se odstraňuje celá prsní žláza a často se též odsává i přebytečný tuk. V menším rozsahu zůstává jizva jen okolo prsního dvorce, ve větším i kolmo pod dvorec. Rekonvalescence probíhá delší dobu, po 2 týdnech je možný návrat do běžného režimu, fyzická aktivita nejdříve po 6 týdnech.
Zákrok je prováděn v celkové anestezii, hospitalizace trvá většinou 1 až 2 dny.