Cévní poradna

KŘEČOVÉ ŽÍLY - VARIXY

ÚVOD

Varixy, křečové žíly, žilní městky představují pro řadu lidí obtěžující kosmetický problém, pro jiné mohou být i závažnou zdravotní komplikací. Křečové žíly se někdy projevují jen v malém rozsahu několika "metličkovými" uzlíky v podkoží končetin. Tyto metličkové žíly postačí ošetřit sklerotizací na naší ambulanci. Většinou však křečové žíly vytvářejí rozsáhlé podkožní formace, vyžadující větší lékařský zákrok.  

Při klasické operaci křečových žil - varixů (plně hrazené ze zdravotního pojištění) je žilní kmen navlečen na speciální nástroj (stripper) a je vytržen ve svém celém průběhu. Dochází tak samozřejmě k tvorbě hematomů. Zákrok je značně bolestivý a nepříjemný.

Moderní metody léčby varixů zahrnují laserovou a radifrekvenční techniku s použitím jednorázové sondy. Po zákroku se žilní kmen postupně mění v jizvu, zůstává na svém místě a kosmeticky a funkčně neotěžuje. Tato moderní technika značně zlepšuje komfort po operaci, zkracuje bodu nutné pracovní neschopnosti a zlepšuje návrat do aktivního života.