Artroskopické operace

Artroskopie je operační technika patřící mezi mikrochirurgické metody.  Je založena na zavedení artroskopu –optického zařízení s kamerou z vpichu – miniincize do kloubu. Z druhé miniincize se zavádí vlastní pracovní nástroj – klíšťky, fréza nůž atd., práce nástroje je kontrolována optikou.

Artroskopické operace kolena - nejčastější indikace
 • Poškození zevního či vnitřního menisku
  Často vzniká při nadměrném rotačním násilí na koleně již postiženém. Typická bolestivost ve dřepu nebo při chůzi po schodech (častěji na vnitřní straně). Ošetření menisku vždy se snahou zachovat jeho co největší část – buď odstranění odtržené části nebo sešití trhliny. Při odstranění rehabilitace okamžitá, při sutuře fixace končetiny v ortéze 4 týdny.
 • Poškození kloubní chrupavky
  Vzniká opakovanou zátěží a opakovaným poškozením – chronické degenerativní postižení (většinou ve větší ploše) nebo úrazové (může být ohraničené). Různé možnosti ošetření (zahlazení defektů rozvlákněné chrupavky, použití chrupavky z nezátěžové zóny kloubu na ošetření zátěžové, mikronávrty, atd. U některých metod nutná fixace kloubu ortézou cca 4–6 týdnů možné i použití injekčních preparátů ambulantně (viskosuplementace, PRP).
 • Poranění vazů kolenního kloubu
  Většinou tato poranění vznikají při sportu nebo působením nadměrného násilí (např. při dopravních nehodách). Především se jedná o léčení předního a zadního zkříženého vazu (dále PZV a ZZV jako hlavních stabilizátorů kolenního kloubu nebo kolaterálních vazů vnitřního a zevního). Při artroskopické operaci se provádí jejich náhrada použitím jiné šlachy a tím se obnoví stabilita kloubu (tímto výkonem se předchází pozdějšímu poškození kloubu). Dle nejnovějších biomechanických poznatků technologie přizpůsobené co nejvíce původnímu anatomickému uspořádání PZV a ZZV.
 • Řešení nestability čéšky
  Vznik úrazově nebo vrozeně. Stabilizace jejího závěsu zřasením pouzdra nebo použití jiné šlachy. Následná fixace končetiny ortézou 4–6 týdnů.
 • Ostatní možnosti a indikace ošetření postižení kolenního kloubu
  Ošetření zmnožené výstelky kolenního kloubu (opakované náplně kolena).
  Odstranění volných kloubních tělísek.
  Odstranění výrůstků kosti.
  Ošetření burz a cyst, atd.

Artroskopické operace ramena

Jedná se o operační zákrok, při kterém je pacientovi v celkové narkóze zavedena kamera do ramenního kloubu. Pomocí této kamery a dalších nástrojů lze ramenní kloub důkladně vyšetřit a zjištěné poškození následně ošetřit. Výhodami artroskopie oproti běžným metodám jsou velmi malé jizvy, nižší riziko infekce, menší bolestivost, rychlejší rehabilitace a tudíž dřívější návrat k běžným aktivitám. Artroskopie se provádí na operačním sále v celkové anestesii.

Artroskopické operace hlezna

Artroskopie hlezenního kloubu je miniinvazivní vyšetřovací a operační metoda, při které se vpichy zavedou do hlezenního optická vlákna (kamera) a sledováním na monitoru se prohlédne buď přední nebo zadní část hlezenního kloubu dle toho, kde má pacient obtíže. Dalšími vpichy se zavedou do kloubu speciální nástroje, jimiž je možné vnitřní struktury kloubu osahat, případně operačně ošetřit.


Náhrada zkříženého vazu

Artroskopie hlezna

Operace ramena